Vyhledávání
Základní informace
Základy modelování
Prohlížeče
Dotazník
Kontakt
Administrační rozhraní

Informace o databázi

Tato databáze vznikla jako dilomová práce na přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity v Ostravě.

Databáze obsahuje trojrozměrné modely objektů, které se vyskytují v chemii. Najdete zde modely krystalových mřížek, elektronových orbitalů molekul anorganických i organických látek, ale také modely základních aparatur a chemického skla.

Modely molekul byly vytvářeny v open source programu Ghemical. Tento program provádí optimalizace geometrie pomocí molekulární nebo kvantové mechaniky. Ghemical je původně určen pro operační systýmy UNIX/LINUX, byl však portován také pod MS Windows. Pod Windows však fugují výpočty jen podle molekulární mechaniky, nikoli pomocí kvantové mechaniky. Kvantově-mechanické výpočty jsou do programu integrovány pomocí knihoven MOPAC7 a MPQC.

Ostatní modely jsou vytvořeny v programu CINEMA 4D R6 CE od společnosti Maxon. Tato verze je volně ka stažení a po bezplatné registraci ji lze použít i pro komerční účely. Je omezena pouze velikostí konečného renderu. Program umí provádět export do formátu vrml, čehož je využito pro tuto databázi.

Modely si můžete buď prohlédnout přímo v internetovém prohlížeči (pokud si nainstalujete modul) nebo si je můžete stáhnout a prohlížet je v některém externím prohlížeči. Modely molekul jsou ve formátu mdl MOL a pdb, ostatní modely jsou ve formátu vrml (Virtual reality markup language).

© Martin Mucha, Orlová 2007